Дневниците на Мариана Всичко от живота Лилиумът пада от небето

Лилиумът пада от небето

4 коментара 21:48

lilium_asiaticИма една легенда за лилиумите и тя гласи, че те са паднали от небето звезди. Това, разбира се, се дължи на характерната им форма. Историята е кратка, но звучи някак по магически красиво. Хората имат нуждата да вярват в чудеса, а защо произхода на едно цвете да не е първата крачка към това. Начинът, по който ти възприемаш света, го прави толкова прекрасен в очите ти, нали така?

Това, че звездообразните лилиуми съществуват в толкова много краски, е достатъчно да повярвате, че природата може да сътвори неповторими чудеса от нищото. Някои лилиуми са едноцветни, други блестят в два тона, трети са опръскани с малки точици, но всички се отличават с неземна красота, може  би защото идват от небето 😉

Истинската история на лилиумите започва в горите на северното полукълбо, където климатът е умерен и благоприятен за тях. Те се крили под сенките на храсти и дървета, което значи, че обичат влагата, но не и топлината. До 19 век в Европа бил познат само белият лилиум, след това от Азия дошъл жълтият и розовият. Чужденци подарявали на европейските крале това цвете в знак на смирение и желание за разбирателство. Кралските дворове редовно били украсявани с лилиуми за специални събития. Те били поднасяни и на жените като символ на любов.

Най-ранните лилиуми започват да цъфтят през пролетта, а някои продължават така чак до есента. Не са от най-лесните цветя за отглеждане, имат си своите капризи, както е и при хората. Затова пък изглеждат елегантни, крехки и заслужаващи внимание. Любими цветя са на мнозина, а на теб?

4 thoughts on “Лилиумът пада от небето”

  1. Аз много обичам лилиуми. До скоро обаче ги знаех като „кремове“, което много ме радваше, защото те наистина миришат на крем. Винаги подарявам тъкмо тези цветя по рождени дни на приятели, защото бях чела, че символизират чистота, преданост, приятелство. Но като изключим това те са ми от любимите, защото са много красиви.

Leave a Reply