Наближава един прекрасен празник, честван у нас, а именно Гергьовден. Той се отбелязва подобаващо всяка година на 6-ти Май. Освен Гергьовден на този ден се празнува и денят на Българската армия.
На този ден е прието във всяка къща да се пече агне. На празничната трапеза също така присъстват обреден хляб, зелена салата и винце. Цялото семейство се събира и празнува около празничната трапеза. Смята се, че на този ден билките имат най-лековита сила и за целта рано сутрин млади девойки и младежи ги събират. Едновременно с това пеят гергьовски песни.
Също така в деня срещу Гергьовден девойки и жени се търкалят голи в росата на поляните. Това се прави за здраве и дълголетие. Друг обичай, изпълняващ се на този ден, който аз знам, е люлеенето на люлки. Те се правят на разцъфнало дърво, а младите се люлеят за здраве.
Този празник се празнува и от ромите в България и носи името „Едерлези”, трае три дни. На този ден българи, роми, мюсюлмани и хора от всякакъв етнос се хващат на хорото и се веселят. Всички приветстват настъпващото лято и се сбогуват с пролетта.
Също така се почита юнакът, който три дни се е борил с триглавия змей за да спаси девойката от гибел. Заедно с нея е спасена любовта и надеждата. У нас името Георги е най-разпространено, имаме негови представители, които са известните личности – Георги Раковски, Георги Иванов, Георги Калоянчев, Георги Първанов, Георги Мамалев и т.н.